dTest 2015


V dubnovém vydání časopisu dTest (4/2015) vyšel test tyčových mixérů, do kterého byl zařazen i bamix. Umístil se na 12. místě, s celkovým hodnocením „dobře“ 74%. Následujícími řádky nechceme „bojovat“ za 1. místo (ač jsme přesvědčeni, že není lepší volby než bamix 😉 ), jen vyjádřit nespokojenost s výsledky testu, které nejsou v mnoha ohledech pravdivé.

Na základě naší nespokojenosti jsme obdrželi vyjádření dTestu k našim pochybnostem, bohužel jakkoli nepřesvědčivých o tom, abychom změnili názor na výsledky, ale i naše celkové další vnímání testů.

S dTestem jsme o zařazeném produktu elektronicky komunikovali. dTest nás oslovil, aby si ujasnil situaci, zda je jimi vybraný model Super Box (zaslaný odkaz byl z francouzského webu bamix), shodný se Super Boxem prodávaným v ČR? Vyměnili jsme si několik emailů, kde jsme vysvětlili rozdílnost modelů pro jednotlivé země, i že při požadavku na příkon motoru 200 W lze vybrat levnější variantu bez multifunkčního krouhače SliceSy. Ten jsme nabídli k zapůjčení, stejně jako verzi bez příslušenství – Mono (což by se odrazilo na ceně). dTest zapůjčení mixéru nevyužil, ale trval na podkladech Super Boxu (200 W).

Na základě uveřejnění tohoto článku jsme od dTestu obdrželi reakci, kde bylo uvedeno, že dTestem v ČR nebyl bamix vůbec testován. Toto provádí odborné laboratoře v mezinárodní spolupráci s dalšími světovými spotřebitelskými organizacemi, a tak dTest převzal výsledky provedené nějakou zahraniční laboratoří*.

V obecném úvodu dTest píše, že tyčový mixér ve své základní podobě je levným, skladný a praktickým pomocníkem. Je na každém z nás, jak tyčový mixér vnímáme, nejširší nabídka v ČR a česká touha po nejnižší ceně určitě může klonit k vnímání „levný“. Praktická stránka člověka pak k potřebě „skladný a praktický“. Za nás souhlasíme, že mixér by měl být rozhodně skladným a praktickým pomocníkem, zda levným, to už je otázka funkcí, příslušenství, zpracování (plast x kov), výroby, životnosti atd. Nízkou cenu nevidíme jako nezbytně spojovanou s definicí tyčového mixéru.

Proč o tom píšeme? Protože na cenu bamix je v článku několikrát poukázáno.

K tomuto se dTest vyjádřil, že cena je pro spotřebitele důležitá. Souhlasíme. Nicméně u žádného mixéru není cena v článku komunikována tolikrát, jako u bamix a nemůžeme se zbavit dojmu, že vždy s negativním podbarvením, jakýmsi zdůrazněním ve smyslu „vážně to není mixér za pár set“**.

Cena poprvé. Článek začíná početním zdůrazněním, že pokud se spokojíte s málem a stačí vám mixér za 410,- Kč, získáte tak produkt 25x levnější než Super Box. Že sice Super Box je nejvybavenější, ale je otázkou, jaké příslušenství opravdu využijete. Do testu ale mohl být zařazen model Mono za třetinovu cenu Super Boxu (vlastně nemohl, protože nějaká laboratoř vybrala SuperBox, výsledky modelu Mono tak nejsou k dispozici).

Dále je psáno, že kvůli vzájemné srovnatelnosti jsou započítány jen základní funkce, tedy to, co přístroje zvládnou mixovací nohou (= bez příslušenství). Je to logické, sám test se jmenuje test tyčových mixérů. Ale už mixovací nohy se mezi sebou liší nástavci a svým know-how, jak je který z nástavců pro práci zpracován a jakým způsobem se s mixérem pracuje.

MAJONÉZA. Majonéza je brána jako zátěžový test, který má ověřit, zda je mixér opravdu mixér s velkým „M“. Tady si bamix dle dTestu ani neškrtl, získal „- -„ = nedostatečně. Hlavní důvod, který nás utvrdil o nevěrohodnosti testování či chcete-li odborné nezpůsobilosti testujících. bamix umí majonézu za pár vteřin. Právě majonéza je rozhodující argument, proč zákazníci volí značku bamix. Dokazuje to naše domácí video i video s jedním z nejznámějších profesionálních kuchařů.

Do vysoké nádoby nalijete olej, přidáte citronovou šťávu, ocet, celé vejce, nikoli jen žloutek (klidně rovnou z lednice), hořčici a dochutíte (pepř, sůl). bamix ponoříte s nasazeným míchacím nástavcem, zapnete a během 5-10 vteřin máte dokonalou majonézu bez kompromisů. Hustotu si určíte podle délky míchání.

Majonézu dle receptu dTestu bamix nezvládl. Ale nezvládl ji ani vítěz testu, přesto, že je uvedeno, že ano***. Recept dTestu nelze mixérem vytvořit, rozhodně nejde o recept, který má ušetřit práci a prokázat praktičnost mixéru v tom, že nemusím nalévat olej po kapkách a šlehat a šlehat. Zde chybí popis, jakým způsobem byl daný recept připravován.

Naše majonéza se od testované dTestem liší přidanou hořčicí, vaječným bílkem a citronovou šťávou. Konzistence majonézy je kompaktnější, krémovitější a chuťově vyváženější.

dTest připouští, že selhání v testu na majonézu mohla způsobit špatná rychlost, poloha mixovací čepele nebo nevhodná nádoba. Jak a čím majonézu připravit, je ale uvedeno v návodu a v článku je uvedeno, že s návody bylo pracováno – při přípravě jsme respektovali pokyny výrobců – předpokládáme, že byly čteny a dle nich postupováno… Tak kde udělali soudruzi laboratorníci chybu? 😉

Pochvalu sklidil bamix za sekání mrkve. Aby to bylo vyvážené, byl vzápětí pokárán za sekání 200 g ořechů, s čímž se potýkal nejdéle, 2.2 minuty. Protože se (bylo uvedeno) testovali jen funkce nohy tyčového mixéru a dTest respektoval pokyny výrobce v návodu, jak mohl být tento výsledek uveden? Podle návodu není žádný z nástavců pro sekání ořechů určen. Ani multifunkční nůž. Pro sekání ořechů je určeno příslušenství Food Processor, které ale ořechy naseká během vteřin. Přesto, mezi námi, ořechy rozseká i multifunkční nůž. Testované množství 200 g ořechů však v tomto případě není na sekání ve vysoké nádobě, která je příslušenstvím mixéru, ale v nádobě s širším dnem = větším prostorem. Ani zde však nedosáhnete času 2.2 min. Leda byste sekali 200 g ořechů v lavoru a jednotlivé oříšky doslova v nádobě honili. Tento výsledný čas je tedy záhadou a s poukázáním na návod byl mixér použit pro účel, pro který není určen. Ve výsledku mělo být uvedeno „x“ = žádný z nástavců mixéru není pro ořechy určen.

Záhada trvá i po upřesnění informace dTestem, že opravdu respektovali návod a ořechy sekali ve Food Processoru. Abyste v procesoru rozsekali ořechy za 2.2 minuty, musíte mít někde nějaký dlooooooouhý prostoj. Možná na čtení dTestu? 🙂

Otestováno bylo také krájení (plátkování) brambor v krouhači SliceSy. Cena podruhé. Jak dTest uvedl, tuto funkci však nabízí i jiní výrobci s výrazně levnějšími modely.

Sice rovnoměrnost plátků zvládl bamix na jedničku, ale, cena potřetí: zaplatíte přes deset tisíc korun.

Krouhač SliceSy je příslušenství, které lze dokoupit i samostatně. Zvolíte-li jiný model a dokoupíte si k němu SliceSy, na cenu přes deset tisíc se nedostanete. Super Box je speciální designová edice (červená metalíza) s naprosto kompletním příslušenstvím v dárkovém balení. Jeden z faktorů, proč stojí kolik stojí. Opakované poukazování na cenu je vážně zarážející.

Jak vznikl první mixér? dTest poodhaluje historii. Uvedl a vytrhl z kontextu informaci, že v padesátých letech začala výroba ponorných mixérů a ve švýcarském Mettlenu sestrojil první ruční mixér R.Perrinjaquet. Co již ale dTest neuvedl je to, že tento první ponorný mixér byl právě bamixbamix oslavil minulý rok 60. narozeniny a za svou historii v posledních desetiletích pozměnil v podstatě jen design. Převody i další součásti jsou kovové, na motor je poskytována záruka 10 let a vše se vyrábí ve švýcarské továrně v Mettlenu. bamix nemá žádné prvky vyráběné kdekoli v Asii (na rozdíl od většiny konkurentů). Mixér používají zákazníci nikoli roky, ale desetiletí, a po takové době je jejich typ stále možno servisovat. Je to jediný mixér kompletně vyrobený v Evropě. Kolik let vydrží (při každodenním používání) mixér s výrobními náklady tak nízkými, že je možné ho prodávat za cenu několik set Kč? Je to mixér opravitelný? Najdete k němu servis? Můžete si na něj zakoupit náhradní díly? Dává jeho výrobce 10 let záruky na to nejdůležitější – motor? Všechny tyto skutečnosti ovlivňují cenu.

V tabulce je v technických údajích uveden příkon (W). Většina mixérů nejde pod 500 W, vítěz testu má dokonce až 750 W! Co důležitého ale v technických údajích chybí, je počet otáček. Že účinnost mixéru určuje příkon je předsudek. bamix 200 W dosahuje 12.000 (1. rychlost) nebo 17.000 otáček (2. rychlost). Proto nepotřebuje žádnou funkci turbo. 17.000 otáček při pouhých 200 W. A má z testovaných nejdelší dobu provozu – 5 min. U vítěze testu jsme nikde, na krabici, v papírech, opravdu nikde, počet otáček nenašli.

O zpracování nemluvě. Všechny mixéry, do nějakého 17. místa, dostali za konstrukci a zpracování 100%. Wow. Je to nebe a dudy. Po prvním pohledu na provedení mixovací nohy, po shlédnutí materiálu na nožích mixéru, po nahlédnutí do útrob mixéru, jsou 1. a 12. místo nesrovnatelné, a promiňte, ale nad vítězem jsme se museli i zasmát. Po tom, s čím denně pracujeme, jsme fakt nevěděli, jestli máme v ruce mixér nebo nějaký prototyp, atrapu. Majonézu vítěz zvládl (dle svého návodu i naši, nikoli dle receptu dTestu), ale na oříšcích, které dle výsledků zvládá na „++“ = velmi dobře, se nám poškodil nůž a po sundání pracovní části z části s motorem jsme zjistili, že praskla plastová část na tenoučkém střevu nohy. Je-li mixér levným pomocníkem, tak pak to asi odpovídá…

Dovětek: náš komentář byl učiněn z důvodů profesních, kdy uvedené vnímáme jako poškození značky a důvodů osobních, protože mixér (shodou okolností Super Box) léta používáme, vyvádíme s ním doslova psí kusy (tipy z NAŠÍ praxe uveřejňujeme na Facebooku) a víme, co umí! A je toho požehnaně.

Současně nás tato situace vede ke smutné úvaze, jak moc se opravdu můžeme spolehnout na výsledky testů dTestu? dTest přebírá výsledky odborných laboratoří. Naše původní úvaha, je-li opravdu možné, aby skupina lidí (v dTestu) byla schopna OBJEKTIVNĚ a NEZÁVISLE otestovat tolik různých výrobků a různých značek, vzala informací o odborných laboratořích za své, ale nepřesvědčila nás o objektivitě. Náš subjektivní pocit je stále o mnoha otaznících a nedůvěra v „NEZÁVISLÉ“ nebo objektivní testování, trvá.

*existuje jedna jediná odborná laboratoř na testování tyčových mixérů? Pokud ano, má vždy k dispozici všechny modely uvedené v testu prodávané v dané zemi? Pokud je více laboratoří, testují mixéry vždy různí lidé = jiný přístup, jiný výsledek…? Když mixéry netestoval dTest, jak může uvést postup „Jak testujeme…“ místo „Jak bylo testováno…“? Celý článek k testu je podán v 1.os. množného čísla.


Vítězem testu se stal Braun Multiquick 7 MQ 725 Omelette, který jsme si ihned po testu zakoupili a rozhodli se trochu vyzkoušet a vizuálně porovnat, viz fotografie níže. Nechtěli jsme postupovat dle testu, surovinu za surovinou, ale vybrali jsme si jen majonézu, jako zmiňovaný zátěžový test 🙂 , kterým se mixér prověří a za druhý „oříšek“ jsme zvolili ořechy.

Majonézu jsme už popsali. Podle receptu v dTestu si neškrtl žádný z obou mixérů. Stačí ale recept upravit, aby byla majonéza i chutná ve výsledku a hle, dají to ten i ten. Takže za nás majonézu umí oba, jen s rozdílem čištění posléze. Nebylo nám úplně po chuti, že zpracovávaná surovina může podél nože Braunu zalézt kamsi do hlavy mixéru a tam se k vyčištění prostě nedostanete.

Jednoznačně je podle nás na ořechy určen procesor, tedy minimálně u bamix. Protože to ale v primárním článku dTestu neupřesnili (až poté mimo publikování), vypadalo to na sekání samotným tyčovým mixérem, a proto jsme šli touto cestou. U Bamixu i Braunu záleží na množství, podle nějž jsme zvolili nádobu širší nebo užší, každopádně je užitečné se krýt, protože tento způsob sekání hodně dobře vystřeluje oříšky ven 🙂 . Více u bamix, protože má otevřenou hlavu. To se zde může zdát na závadu, ale otevřená hlava je právě jeho velká přednost. Chvíli to trvá (desítky vteřin, nikoli minuty a záleží na množství a nádobě), ale ač není samotný tyčák na ořechy určen, rozseká je bamix téměř stejně jako v krouhači SliceSy. U Braunu se nám sekáním ořechů povedlo zdeformovat jednu část sekacího nože mixéru, což je přesně ta pracovní součástka, která je drží „napevno“ a není tedy výměnným nástavcem. Zde zase uzavřená hlava trochu eliminovala oříškové náboje, ale že by s ořechy Braun nebojoval, se úplně říci nedá. Po zdeformování části nože jsme této činnosti zanechali. Současně nám totiž také prasklo uchycení vnitřní hřídele – nohy, která je na pohled rádoby masivní, avšak uvnitř jde jen o tenkou hřídelku. A teď už jen slíbené foto a další necháváme na vás…

This site is protected by wp-copyrightpro.com