Historie


1950

Švýcarský vynálezce Roger Perrinjaquet vyvíjí zcela nový kuchyňský spotřebič, později známý jako ponorný či tyčový mixér, a dává mu název bamix (název je zkratkou francouzského „battre et mixer“ – šlehat a mixovat). 6. března 1950 podává v Lausanne patentovou přihlášku na tento přenosný kuchyňský spotřebič. Patent mu byl udělen až o 3 roky později, dne 16. března 1953, Spolkovým patentovým úřadem.

1953

Pánové Spingler a Gschwend zakládají společnost ESGE (název vychází z prvních písmen jejich příjmení tak, že jsou zvýrazněny : S = ES a G = GE). Na počátku je 7 zaměstnanců vyrábějících stojany na kola, elektrické pily a malé elektrické motory.

1954

Roger Perrinjaquet prodává patentová práva na bamix společnosti ESGE, která na konci roku vyrábí první kusy mixéru bamix.

1955

Dne 24. dubna 1955 je nový tyčový mixér poprvé představen veřejnosti na mezinárodním veletrhu v Hannoveru, kde sklízí zasloužený zájem návštěvníků. V druhé polovině roku se bamix pod značkou Zauberstab (kouzelná hůlka) začíná úspěšně prodávat na německy mluvících trzích. Společnost má již 74 zaměstnanců a obrat ve výši 1.4 miliónů německých marek.

1957

Firma Bodart BV se specializuje na prodej kuchyňských spotřebičů na spotřebitelských veletrzích (vystavují na 60 veletrzích v Nizozemí). Na malém veletrhu ve Valkenburgu vyzkoušejí předváděcí prodej bamix. Nejen, že je prodej velice dobrý, ale díky tomu si uvědomují, že nejúčinnějším způsobem, jak přesvědčit potenciální zákazníky o užitečnosti tohoto malého, ale drahého zařízení, je “živá předváděčka”. Záhy po ukončení veletrhu je Walter Bodart jmenován distributorem bamix pro Nizozemí, Belgii a Lucembursko. Pod vedením svých dvou synů je dodnes tato společnost výhradním distributorem pro bamix v Beneluxu.

1959

Zaměstnanci Bodart BV v Belgii naloží do aut veškeré spotřebiče a jedou do Švédska prezentovat bamix na spotřebitelský veletrh ve Stockholmu. Zde je prodáno 834 mixérů, což je více než všechny předchozí tržby v zemi. Krátce nato s úspěchem předvádějí na Flower Show v Oslo (Norsko), kde se prodává neuvěřitelných 1.332 kusů. Na základě tohoto úspěchu společnost Bodart BV získá prodejní zastoupení ve všech skandinávských zemích.

1960

Je založena společnost ESGE Export v Glarusu (Švýcarsko), která je odpovědná za vývoz do členských zemí ESVO (Evropské sdružení volného obchodu) – tj. Velká Británie, Finsko, Rakousko, Portugalsko, Švýcarsko a Irsko. Správa je centralizována a řídí i nově založené ESGE International v Curychu. Dále je založeno ESGE France, které vyrábí pro země EHS (Evropské hospodářské společenství) jako jsou Belgie, Nizozemí, Lucembursko a Francie. V listopadu 1960 je nově založena i další výrobní společnost ESGE AG, která kupuje továrnu v Mettlenu (Švýcarsko). Jedná se o bývalou textilní továrnu z roku 1906. Denní produkce činí 250 ks mixérů bamix.

1961

Týmy z Nizozemí a Belgie vykazují vynikající výsledky na britském trhu, čímž se tato země rychle stává nejdůležitějším trhem bamix. V tuto dobu však není výrobní kapacita často schopna pokrýt obrovskou poptávku. Původní podoba bamix M60 je přepracována návrháři Actonem Bjornem (Dánsko) a Dukem Sigvardem Bernadottem (Švédsko). Velký význam je kladen především na anatomicky dokonalý tvar a výsledkem jejich práce je model M100. Dokonce i teď, o více než 55 let později a navzdory mnoha technickým vylepšením a detailním úpravám, je jasně čitelná původní podoba.

1963

Začíná licenční výroba mixérů v Itálii a ve Španělsku. V Německu se zvyšuje výroba a v Japonsku vzniká obchodní společnost NIPPON ESGE KK. Od roku 1958 byly přidány do portfolia některé další produkty (malé vysavače, lisy na citrusy, toustovače, mlýnky na maso, elektrické ohřívače talířů a vysoušeče vlasů). Ačkoliv byly prodávány pod značkou ESGE, prodej těchto produktů nebyl nikdy úspěšný. V Německu, které tvoří zhruba 2/3 celkového obratu, se prodej téměř zastavil. Administrativa a byrokracie přebujela do obřích rozměrů.

1964

Pánové Gschwend a Spingler prodávají svou společnost firmě General Electric, která je největším výrobcem elektrických spotřebičů v USA. Američané se snaží postavit společnost zpět na nohy a zavírají většinu továren. Pouze Mettlen (Švýcarsko) a Neuffen (Německo) zůstávají v provozu.

1967

Prodeje bamix se začínají pomalu zvyšovat. Ve Foire de Bruxelles se prodá 2.000 ks mixérů bamix, což je zatím vůbec nejvyšší prodej realizovaný na výstavě.

1971

General Electric se rozhodne prodat skupinu ESGE. V té době je Walter Bodart nejdůležitější zákazník bamix, který prodává cca 2/3 výroby. Zastupuje bamix v Beneluxu, Finsku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Velké Británii a Irsku. Walter Bodart kupuje továrnu ve Švýcarsku a všechna práva na bamix a Zauberstab. Tak se ESGE stává jediným závodem na výrobu bamix. Prvním krokem je snížení byrokratického aparátu. Podnikatelská filozofie, kterou Walter Bodart ctí, je velmi jednoduchá: kvalita nad kvantitou a specializace pouze na jeden produkt…. a to vše bez byrokracie! Tyto základy platí dodnes.

1972

Prodeje bamix jsou zpět na ročním obratu více než 100.000 kusů.

1974

Doposud byl bamix prodáván prakticky pouze v Evropě. Rozmach po 2.světové válce je již historií a realitou se stává recese, kterou spustila ropná krize. V té době začíná Jihoafrická společnost prodávat bamix a zjišťuje tak velkou poptávku. Dříve tak důležitý německý trh se zotavuje velmi pomalu a Zauberstab se prodává pouze v maloobchodě. Poprvé klesly tržby v Německu na úroveň desetkrát menšího Švýcarska.

1975

Do řady produktů bamix je nově zařazen i top model “Cassette”. Kazeta neboli speciální stojan umožňuje ukládání bamix se vším příslušenstvím přehledně na jednom místě. U nás se tento model prodává pod značkou Zepter Mixsy. První kusy vyrábí švýcarská továrna bamix, poté si nechává Zepter International vyrábět kopii tohoto modelu v Koreji, čili se jedná o plagiát, který již nedosahuje kvalit originálu co do funkčnosti, tak i do zpracování. V Německu se, kdysi tak úspěšné spotřebitelské veletrhy, konají pouze sporadicky. O tento prodejní kanál je však nyní již postaráno. Díky specializované firmě a panu Rathkemu se v příštích letech podaří navýšit prodej v této oblasti.

1977

V srpnu se ESGE podílí na výstavě Home Melbourne. Tento první neevropský veletrh je tak úspěšný (prodáno téměř 1.000 kusů), že musí být další mixéry bamix dopraveny letecky do Melbourne ještě během veletrhu. Proto také australský distributor zakládá společnost Bamix Australia Ltd. a brzy se bamix stává jednou z nejznámějších značek v této zemi. Ve stejné době, jako je veletrh v Melbourne, předvádí s úspěchem další tým bamix na veletrhu v Reykjavíku (Island).

1978

Další předvedení mimo Evropu se koná v Singapuru. Nový Singapurský distributor má jisté pochybnosti, protože na tomto velmi konkurenčním trhu, je cena přístojů bamix poměrně vysoká. Přesto se v Singapuru zamilují do tohoto všestranného a vysoce kvalitního kuchyňského přístroje. Ve stejném měsíci vycestuje tým bamix do Los Angeles a vykazuje zde úspěchy po dobu čtyř týdnů. Více než 3.000 prodaných kusů na výstavě v Amsterdamu překročí i předchozí rekord výstavy v Bruselu v roce 1967.

1979

V tomto roce se bamix prezentuje na velkém množství výstav na Maltě, Kypru, Řecku, Malajsii a Indonésii. Výroba v závodě stále stoupá.

1980

Na začátku 80.let si několik japonských dam zakoupí bamix od (nepříliš úspěšného) japonského distributora. S bamix připravují mnoho japonských a dokonce i evropských receptů. Paní Sakurako Ide se zamiluje do tohoto spotřebiče a předvádí ho svým přátelům a známým, kteří si chtějí okamžitě tento fantastický přístroj zakoupit. Brzy paní Ide dělá pravidelné předváděcí akce s vařením, a tím šíří popularitu a zájem o bamix. To je hlavní důvod, proč prodeje trvale rostou. Díky přístupu se stává paní Ide výhradním distributorem bamix pro Japonsko. Odhodlání a tvrdá práce našich japonských přátel zajistili bamix neskutečný úspěch, a to na trhu těch nejnáročnějších spotřebitelů.

1981

bamix se prodává na veletrzích v Jižní Africe, Hong Kongu a Bruneji.

1982

Jsou navázány první kontakty s firmou na Srí Lance a v Santiago de Chile, kde jeden z týmů předvádí bamix.

1983

Díky velkému úsilí při prosazování a prezentování prodejními týmy v Austrálii bamix dosahuje nejvyšších prodejů na celém světě v přepočtu na obyvatele. Tržby v Thajsku trvale rostou a prodej na Srí Lance dosahuje nečekaných čísel. Denní produkce bamix dosahuje 1.600 kusů.

1984

bamix slaví své 30.narozeniny. Není mnoho značek, které se tak dlouho a úspěšně těší popularitě svých zákazníků.

1986

Po mnoha letech velmi tvrdé práce Waltera Bodarta, který vlastnil společnost 15 let, chce nyní zvolnit a začít odpočívat. Proto vede jednání o převzetí vlastnictví společnosti se 3 manažery – Maxem Rüttimannem (výroba), Valentinem Gunschem (finance) a Wernerem Stahlem (marketing). Bodart zůstává ještě po mnoho let presidentem společnosti. Ve stejném roce je zahájena výroba procesoru bamix. Toto nové příslušenství umožňuje sekání a mletí nejen suchých, ale jakýchkoliv surovin.

1987

Všichni víme, že tisíce profesionálních kuchařů používají bamix v jejich kuchyních. Co jsme ale nevěděli je to, že německá televize vysílá program “Vařte jako Bůh”. Také jsme nevěděli, že většina ze slavných kuchařů, kteří v pořadu vystupují si vzali s sebou svůj Zauberstab a používají jej ve svých receptech. Až po upozornění zákazníků na televizní pořad jsme byli schopni pochopit, proč se najednou objednávky z Německa zvyšují takovým způsobem, že nás dostávají do výrobních problémů.

1989

Jeden pracovník z ESGE a místní studenti prezentují bamix na veletrhu v Soulu (Korea). Setkávají se s výjimečným zájmem a zároveň zde najdou místního distributora. O tři roky později, po dořešení počátečních problémů, se zvyšuje poptávka natolik, že se musí dodávat většina kusů letecky.

1990

George McBride se specializuje na předváděcí prodej na kanadských veletrzích. Je odmítnuta jeho první objednávka s odůvodněním, že bamix nesplňuje kanadské předpisy (které, pokud by byly splněny, by degradovaly bamix na obyčejný mixér). George McBride sděluje, že předpisy byly právě změněny a následně přichází první zásilka bamix do Kanady. UNOLD Gmbh, jeden z německých subdistributorů přebírá maloobchodní distribuci na německém trhu. Díky vynikajícímu úsilí manželů Unoldovým (a později i jejich dětí), Zauberstab znovu získává své dřívější výsadní postavení v maloobchodní síti v Německu.

1991

V návaznosti na četné žádosti profesionálních kuchařů se prodlužuje délka mixéru o 5 cm. Po zdlouhavých a náročných praktických testech v hotelových kuchyních je do výroby zařazen nový model bamix, známý pod označením Gastro, který se stal později mnohem úspěšnějším, než se očekávalo. Ve stejném roce se stává švýcarský distributor bamix součástí skupiny Bamix Group.

1993

Několik let se bamix úspěšně prodává v Japonsku, kde jsou nároční spotřebitelé, kteří jsou velmi spokojeni s jeho kvalitou. Na základě této zkušenosti zahrnuje největší japonský specialista na přímý prodej bamix do svého prodejního programu jako jejich hlavní produkt. Po několika letech plných problémů s různými distributory, převezmou Kevin a Alison Gilbertovi distribuci bamix ve Velké Británii. O pět let později sklidí fantastický prodejní úspěch na londýnské výstavě Ideal Home.

1994

Většina lidí nechce uvěřit, že společnost ESGE vyrábí jeden kuchyňský přístroj již 40 let. Není to tak dávno, kdy se zhroutila železná opona a nastává ten pravý čas představit bamix v bývalých zemích východního bloku (Česko, Slovensko, Maďarsko, Rusko, Polsko).

1995

Základní podoba mixérů bamix byla vytvořena v roce 1961. Od té doby se v podstatě nezměnila. Toto může být pojato jako jeden z významných průmyslových vzorů historie (viz. také rok 2001). Žádná zásadní změna návrhu nebyla provedena během všech těchto let, nyní však dochází k vyhlazení neboli faceliftu designu od švýcarských návrhářů. Současně je nově přepínač nahrazen dvojicí bezpečnostních spínačů a zároveň dostávají stojany modernější tvar.

1998

Novinář “De Telegraaf” vstoupí do obchodu distributora v Nizozemsku. On vlastně nechce koupit nový bamix, trvá na opravě svého více než 30 let starého porouchaného přístroje. Nemůže uvěřit tomu, když opustí obchod se svým starým, ale opraveným bamix. Po několika dalších dotazech na výrobce publikuje dvoustránkový článek v nedělním vydání listu. V následujících dnech je distributor nucen zřídit „hotline“ telefonní linku, neboť se strhla záplava telefonátů. Nevolali však jen čtenáři, kteří si chtějí objednat bamix, ale i zákazníci, kteří se chtějí hrdě pochlubit “já také používám velmi starý bamix“.

2001

Je vydána kniha “50 Klassiker Design des 20.Jahrhunderts” (50 klasických vzorů 20.století). Jsme hrdi na to, že je ESGE Zauberstab prominentně uveden v této knize společně s produkty jako jsou džíny Levi’s, Blondie, Chanel N°5, Concorde, Swatch, Sony Walkman, Lego a další.
Jsou vyrobeny první přístroje Swiss Line, nástupce top modelu “Cassette”. Mají zcela voděodolnou konstrukci se “soft grip” přepínačem a futuristický design. Tato linie získává velmi pozitivní ohlas trhu.

2002

Po desetiletí jsme byli nuceni říkat: “bamix umí dělat vše, jen neumí krájet a strouhat”. Nyní, po 3 letech intenzivního vývoje a rozsáhlého testování, je na světě nový “SliceSy”, který tuto práci zastane s maximální dokonalostí. Navíc je nové příslušenství lehce ovladatelné a snadno se čistí, což jsou hlavní benefity bamix. SliceSy je mezníkem v historii bamix.

2003

I tento rok je dalším důležitým rokem v pestré historii bamix. 3 majitelé společnosti stárnou a chtějí , aby byla zajištěna budoucnost produktu a společnosti. Jejich požadavek na kupujícího a jejich nástupce je strohý: musí být zachována dosavadní firemní politika „kvalita především”. Pan Erich Eigenmann hodlá dělat přesně toto a dohody je rychle dosaženo. Od 1. října 2003 začíná pan Eigenmann svoji činnost jako nový majitel bamix.

2005

Gordon Ramsay, slavný britský šéfkuchař, oceňuje všestrannost a trvanlivost těchto mixérů a stává se tváří bamix. Spolupráce se světoznámou britskou celebritou vede ke vzniku nového modelu mixéru pod názvem “Titanium”, který je k dispozici pouze v některých zemích.

2007

bamix vstupuje na trh v Rusku a Číně. Dále je uveden model Bamix Gastro 2 a prodává se po celém světě.

2008

Po dvouleté fázi projektu „Dönermat“ je uveden na trh nůž na maso. Do Japonska se začíná dodávat SliceSy a bamix vstupuje na trh v Koreji. Šéfkuchař Yeung Koon Yat z Hong Kongu reprezentuje bamix v Číně.

2009

bamix obdržel certifikaci ISO 9001 a získává stále nové podíly na trhu. Prodává se ve více než 45-ti zemích po celém světě a jeho jméno je synonymem kvality a dlouhé životnosti v každém jazyce!

2012

Roční produkce se ustálila na 400.000 kusech mixérů, které se vyrábí na 3 moderních linkách. Každý jednotlivý mixér je pečlivě testován před opuštěním továrny, aby byla zajištěna jeho maximální spolehlivost.

2014

60. výročí výroby mixérů bamix. Na trh je uvedena výroční sada ve speciálním dárkovém balení s názvem “JubiBox”. Mixér je ve švýcarských národních barvách a je dodáván s inovovaným praktickým stojanem.

2015

Stejně jako před 10 lety v zahraničí, tak i pro náš trh je uveden bamix “s tváří”. Jedná se o bamix M200 – Pohlreich Selection v bílém a červeném provedení, s podpisem českého šéfkuchaře a kulinářské celebrity, Zdeňka Pohlreicha.

Vyrobeno ve Švýcarsku. V kvalitě, která se stala synonymem spolehlivosti a výkonu. Všechny mé kuchyně používají mixéry bamix už řadu let. Když se rozhodnete něco dělat pořádně, potřebujete k tomu to nejlepší vybavení a tím váš bamix bezesporu je. Řada mých kolegů doma i v cizině používá zásadně mixéry této značky. V našem oboru se na náhodu nehraje.

Zdeněk Pohlreich

2016

Zákazníci se dobře tváří na bamix “s tváří”, proto jsou na trh uvedeny další 2 modely z kolekce Pohlreich Selection, tentokráte v zastoupení řady CLASSIC s motory 160 W a pouze v základní výbavě, aby byla cena přívětivá skutečně pro každého.

2017

Země dobyta, vzhůru ke hvězdám!

This site is protected by wp-copyrightpro.com